Workshop: ‘Wat kunnen wij leren van breinonderzoek?’

Het onderzoek naar de werking van onze hersenen levert elke dag nieuwe ontdekkingen op. Onderzoekers houden zich onder andere bezig met de vraag hoe mensen leren. Resultaten uit het breinonderzoek tonen aan dat veel van wat we in de klas en op school doen het leren eerder tegenwerkt dan stimuleert.

Scholen kunnen gebruik maken van resultaten uit het breinonderzoek om hun onderwijs effectiever te maken. CPS ontwikkelde daarom de workshop ‘Wat kunnen wij leren van breinonderzoek?’ De workshop biedt een eerste aanzet om inzichten uit het breinonderzoek te gebruiken voor verbeteringen binnen uw school.

Voorbeelden resultaten breinonderzoek

  • Stilzitten vermindert de mentale alertheid. Bewegen leidt tot een betere concentratie en een groter welbevinden.
  • Het huidige onderwijs is gebaseerd op een jaarsysteem waarin verwacht wordt dat bepaalde leerdoelen bereikt zijn op een bepaalde leeftijd. Er zijn echter enorme verschillen in breinontwikkeling en dus intellectuele ontwikkeling, bij kinderen van dezelfde leeftijd.
  • Leren gaat het best via beelden. Auditieve of tekstuele informatieoverdracht is minder effectief.
  • Door de werking van het korte-termijn-geheugen is 90 procent van wat iemand in de klas leert binnen een maand vergeten. Het meeste wordt zelfs binnen enkele uren vergeten. Het geheugen vraagt om contextrijk, betekenisvol en samenhangend leren.
  • Leerprestaties worden sterk beïnvloed door relaties. Een goede relatie tussen leraar en leerling bevordert het leren.

Deze en andere inzichten kunnen grote consequenties hebben voor de schoolorganisatie en de wijze van lesgeven.

Workshop: ‘Wat kunnen wij leren van breinonderzoek?’

In de workshop ‘Wat kunnen wij leren van breinonderzoek?’ leert u hoe we beter kunnen leren en hoe we beter leren kunnen organiseren. U krijgt een beeld van recent en relevant neurologisch onderzoek. We brainstormen over de vraag wat de inzichten uit het breinonderzoek betekenen voor de schoolorganisatie en het lesgeven. De workshop is het startpunt voor concrete veranderingen op school waardoor leerlingen beter kunnen leren.

De workshop is bedoeld voor docenten en schoolmanagers en neemt een dagdeel in beslag. In de bijeenkomst staan vragen centraal als:

  • Wat kunt u als schoolmanager of docent in de praktijk van alledag doen om het leren van kinderen te verbeteren?
  • Hoe kunt u als docent de aandacht van leerlingen beter vasthouden?

De workshop is onder andere gebaseerd op het boek Brain rules van John Medina.

Opslaan Stuur door